FinTech, czyli Financial Technology to sektor gospodarki z obszaru finansów skupiający firmy tworzące innowacyjne rozwiązania łączące technologię z finansami. Szczególnie pozytywnie wpłynął na dynamikę wdrażania innowacji w bankowości oraz stał się prekursorem nowych form komunikacji.
„Świat potrzebuje usług bankowych, ale niekoniecznie potrzebuje banków.”
Bill Gates, lata ‘90.
Innowacje / FinTech | Data opublikowania: 16 mar 2021 r. | Data aktualizacji: 16 mar 2021 r.
Dołącz do zespołu
Pracujmy wspólnie nad innowacjami w świecie finansów.
✔ Ekosystem
✔ Inwestorzy
FinTech co to?
Rys historyczny. Według ekspertów pojęcie FinTech pojawiło się w latach 60-tych XX wieku. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze bankomaty. Jednakże pierwsze informacje prasowe dotyczące FinTech pojawiają się na początku lat 80-tych. Pojęcie FinTech dostarcza wielu emocji, bowiem dotychczas nie zdefiniowano go w pełni. Specjaliści mają ogromne trudności z określeniem proporcji finansów i technologii wymaganych do nazwania przedsiębiorstwa FinTechem.
Do grupy FinTech można zaliczyć zarówno startupy jak i duże przedsiębiorstwa. Jednym z kryteriów jakie należy spełniać jest kryterium usługowe. Jeśli firma udostępnia produkty finansowe wykorzystując przy tym kanały online, to spełnia wszystkie wymagania, aby określić ją mianem FinTech.
Technologie finansowe
Głównym celem przyświecającym rozwojowi sektora FinTech jest poprawa efektywności i dostępności usług finansowych oferowanych na rynku.
Nowe rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczne służą do:
✍ przyspieszenia,
✍ zabezpieczenia,
✍ ulepszenia,
✍ zwiększenia dostępności,
✍ optymalizacji kosztów usług finansowych.
Usługi z sektora FinTech są świadczone w wielu modelach biznesowych oraz łączą strony zarówno w modelu B2C, jak też B2B, czy C2C (np. serwisy aukcyjne, czy pożyczki peer to peer).
Przewagami technologii finansowych ponad tradycyjną bankowość są:
🔸 prostota wykorzystania,
🔸 dostępność do danych z wielu źródeł,
🔸 szybkość zaspokojenia potrzeby,
🔸 sprawne dostosowanie do potrzeb rynku,
🔸 wygoda (brak papierów, wizyt w oddziale, czekania),
🔸 koszty świadczonych usług,
🔸 przetwarzanie wielu informacji w formie zautomatyzowanej.
Ponadto FinTech operuje na rynku o mniejszych restrykcjach niż banki (sztywne procedurami, długi proces autoryzacji decyzji, regulacje prawne, w tym m.in. prawo bankowe).
Sektor FinTech
Około 10 lat temu sektor FinTech podzielony był na 3 obszary:
1⃣ bankowy i ubezpieczeniowy
2⃣ płatności online i ich zabezpieczenie
3⃣ optymalizacja procesów i rozwiązania obejmujące analizę danych
Obecnie do sektora FinTech zaliczamy:
✔ obsługa płatności online (BLIK, PayU, PayPal)
✔ płatności mobilne wykorzystujące HCE – płatności zbliżeniowe (np. Apple pay, Android pay)
✔ bankowość mobilna (Bzwbk, iPKO)
✔ pożyczki online (np. Vivus)
✔ pożyczki peer-to-peer – pożyczki społecznościowe (np. Kokos, Finansowo)
✔ alternatywne formy finansowania przedsiębiorstw – faktoring online, leasing online (np. SMEO, LeaseLink)
✔ porównywarki pożyczek / kredytów, sieci afiliacyjne
✔ ubezpieczenia online
✔ kantory internetowe (np. Cinkciarz, Walutomat)
✔ rozwiązania komunikacyjne wykorzystujące płatności online (np. Uber, Blot, Mytaxi)
✔ rozwiązania używane w procesie płatności / realizacji / finalizacji, w tym przechowywanie danych finansowych (np. Creditcheck, BIK, Bloomberg)
✔ zarządzanie budżetem domowym poprzez aplikacje
✔ platformy aukcyjne (np. Allegro, eBay)
✔ rozwiązania oparte na blockchain (np. Bitcoin, inPay)
✔ inwestowanie online (np. Robinhood)
Ciekawostka:
Sieci afiliacyjne, to platformy z produktami lub usługami dostępnymi do promowania, często dysponujące własnym systemem zliczania konwersji.
Łatwo można dostrzec, że FinTech, to nasza codzienność. Co jakiś czas na rynku pojawiają się kolejne rewolucyjne produkty, przez które konkurencja nie może spać spokojnie. Kilka lat temu rynek muzyki podbił Spotify. Netflix udowodnił, że można oglądać seriale w pełni legalnie, a Uber stał się zmorą taksówkarzy. Wszystkie te produkty FinTech powstały w odpowiedzi na nasze codzienne potrzeby.
FinTech w bankowości
Połączenie FinTech z bankami, to takie innowacyjne “małżeństwo”. Łączy, a przynajmniej powinna łączyć, ich wspólna wizja i chęć rozwiązania problemu. FinTech staje się motorem napędowym dla banków, które odważniej i chętniej się rozwijają. Najczęściej FinTechowe innowacje stosowane są w aplikacjach mobilnych, przy zbieraniu wielu informacji i tworzeniu analiz. Banki nie czują “zagrożenia” ze strony sektora FinTech.
Jak dowodzą badania Gallupa już tylko 24% milenialsów mocno wierzy, że banki pomagają im w osiągnięciu celów finansowych. Wśród milenialsów:
92% korzysta z bankowości online
79% korzysta z bankowości mobilnej
66% korzysta z oddziałów banku
Banki zostały zmotywowane do zmiany swoich strategii poprzez ukierunkowanie jej na:
1⃣ rekrutacji i szkoleniu topowych specjalistów
2⃣ skalowaniu aplikacji mobilnych
3⃣ dbaniu o klientów poprzez indywidualne podejście
4⃣ przeprowadzeniu fuzji i przejęć innowacyjnych rozwiązań
5⃣ rozwoju ekosystemu rozwiązań FinTech w ramach wewnętrznych struktur
Warto podkreślić, że FinTech to innowacyjność. Rozwiązania FinTech wspierają klienta w optymalizacji czasu. Klient unika formalności i wizyt w oddziale banku, dzięki temu optymalizuje swój cenny czas. FinTech jest pośrednikiem w obrocie pieniężnym i dostarcza narzędzi IT.
FinTech w Polsce
Nawiązując do poprzedniej części artykułu muszę wspomnieć, że FinTech w Polsce rozwija się na bardzo wysokim poziomie. O ile pozostałe segmenty rynku pozostawiają Polskę w tyle, tak w przypadku innowacyjnych rozwiązań dotyczących finansów jesteśmy liderami na rynku światowym! Jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostarczonym przez polskich specjalistów jest BLIK. Usługa pozwala na błyskawiczne dokonywanie płatności lub przelewów. FinTech to także e-płatności np. Przelewy24 i wiele wiele innych. Z powodzeniem rozwiązania FinTechów wykorzystywane są w:
☑ biznesie (FinTech umożliwia skorzystanie z finansowania online)
☑ bankowości (sektor FinTech umożliwia automatyzację procesów zaciągania kredytów oraz korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej)
☑ świecie inwestycji (dzięki FinTech możemy pomnażać kapitał poprzez kryptowaluty lub rynki kapitałowe)
☑ zarządzaniu finansami osobistymi (korzystając z sektora FinTech możemy wyszukiwać korzystne oferty i w rozsądny sposób zarządzać swoimi finansami)
☑ przepływie gotówki (łączenie stron transakcji kupna-sprzedaży)
Potencjał FinTech jest ogromny!
Rynek FinTech
…..
Organizacje wspierające FinTech w Polsce
Jak już wspomniałem FinTech rozwija się w Polsce dynamicznie. Coraz więcej instytucji rynku finansowego zaczyna traktować innowacyjność, jako jedną z metod przewagi nad konkurencją.
Jedną z organizacji, która wspiera rozwój FinTech w Polsce jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na swojej stronie www podkreślają, że “fundamentalne znaczenie ma bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań”. Urząd Nadzoru Komisji Finansowej wprowadza szereg regulacji dbających o bezpieczeństwo oferowanych usług. Starają się także o dofinansowania z Unii Europejskiej, dzięki którym może rozwijać konkretne projekty w zakresie FinTech.
Kolejną organizacją jest FinTech Poland. FinTech Poland, to fundacja na rzecz innowacji finansowych. Organizacja łączy partnerów biznesowych, start-upy, przedsiębiorców FinTech z ekspertami i instytucjami państwowymi. Głównym celem jest współpraca nad rozwojem i promocją sektora FinTech w Polsce.
FinTech niewątpliwe kojarzy nam się z łatwością i szybkością działania. Stosowany w wielu rozwiązaniach zapewnia nam dostęp do usługi niekiedy jednym kliknięciem. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom oszczędzamy czas. FinTech coraz częściej rozwijany jest przez dopiero co powstające firmy. Nieznajomość marki może zniechęcać klientów do sięgnięcia po proste i przyjemne w obsłudze rozwiązania. Korzystając z rozwiązań FinTechowych warto zachować balans i otwartą głowę. Innowacyjność jest przyszłością, dlatego nie bój się korzystać z udogodnień jakich dostarcza Ci rynek.
TOP FinTech na świecie
Popularne artykuły
Narzędzia analityczne
Motywowanie
Sprzedaż firmy
Popularne artykuły
Inwestowanie
Narzędzia analityczne
Motywowanie
Sprzedaż firmy
Dyrektor finansowy na godziny
Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.
Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.
+12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.
+4 lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.
+65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.