To jedno pytania trapi każdego początkującego przedsiębiorcę…Jak oszczędzać pieniądze na własny biznes? Planując rozpoczęcie własnego biznesu warto na początku tej drogi zabezpieczyć własne środki, jakie będą niezbędne do rozwoju firmy. Będąc w początkowym etapie rozwoju biznesu jesteśmy zobligowani do wykorzystania własnych środków. Inwestycja w firmę jest swego rodzaju wyrzeczeniem się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych korzyści.

Inwestowanie  / Jak oszczędzać pieniądze?  | Data opublikowania: 21 lut 2017 r. | Data aktualizacji: 7 sty 2021 r.

Dyrektor finansowy

Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Krzysztof Janik

Jak oszczędzać pieniądze?

jak oszczędzać pieniądze

Aby zwiększyć swój poziom oszczędności warto poznać kilka metod przydatnych do osiągnięcia wyznaczonego celu oraz zwiększyć świadomość w jaki sposób nasz mózg determinuje podejmowane przez nas decyzje.

Rozpoczynając od aspektu psychologicznego z pełną świadomością mogę potwierdzić zasadność poniżej formuły:

1 000 > (500 + 500)

Z psychologicznego punktu widzenia jesteśmy skłonni w większym stopniu zaakceptować wydatek 500 PLN i następny o wartości 500 PLN w krótkim odstępie czasu, aniżeli jednorazowy wydatek 1000 PLN. Takie odczucie oznacza, że dla naszego mózgu 1000 PLN jest psychologicznie większą wartością od sumy 500 PLN oraz 500 PLN. Z tego też względu w sprzedaży często stosowany jest cross selling, odzwierciedlany poprzez oferowanie dodatkowych produktów, usług, do tych które dotychczas wybraliśmy. Jednym z rozwiązań, umożliwiającym uniknięcie takiej pułapki myślenia jest wykonanie budżetu domowego. Zatem jak oszczędzać pieniądze?

Przygotuj budżet i się go trzymaj

Jedną z bardziej wartościowych metod pomocnych w zwiększeniu poziomu własnych oszczędności jest wykonanie budżetu domowego w 12 miesięcznym horyzoncie czasu oraz bieżące kontrolowanie wydatków. Budżet warto podzielić na cztery kategorie obejmujące:

wydatki na jedzenie (np. restauracja, artykuły spożywcze, pozostałe),

wydatki na dobra standardowe (np. utrzymanie auta, prezenty, dzieci, odzież i kosmetyki, sport i rozrywkę, podróże, opiekę zdrowotną, pozostałe),

wydatki na dom/mieszkanie (czynsz, kredyt, wyposażenie, pozostałe),

wpływy.

Określając wydatki w 12 miesięcznym horyzoncie czasu z dopasowaną do nas szczegółowością w ramach głównych kategorii oraz wpływy możliwe do uzyskania wyznaczamy sobie cel do zrealizowania.

Na podstawie takiej analizy jesteśmy w stanie:

określić ile miesięcy potrzebujemy, aby zaoszczędzić np. 20 tys. PLN,

określić te kategorie wydatków, które stanowią największy udział w łącznej wartości wydatków i skoncentrować się na tych grupach o największej wartości,

dokonywać zakupu tylko tych dóbr, które zostały wcześniej zaplanowane,

wyeliminować emocjonalne, instynktowne zakupy na rzecz racjonalnych decyzji.

Otrzymując wynagrodzenie na początku miesiąca warto planowane oszczędności przelać na konto/lokatę o ograniczonej możliwości dysponowania, dzięki czemu mamy dodatkową motywację i ograniczenie do w nie wydawaniu więcej niż uprzednio zostało zaplanowane.

O ile zwiększenie poziomu konsumpcji jest zadaniem z którym bez problemu sobie poradzimy, o tyle wyzwaniem jest zmniejszenie poziomu wydatków, a tym samym zmniejszenie komfortu życia, rezygnacja z dotychczasowych przyzwyczajeń zakupowych do których się przyzwyczailiśmy. Z tego względu tak istotne jest aby w ramach wzrostu wpływów utrzymać poziom wydatków na nie większym poziomie niż dotychczas, dzięki temu będziemy mogli coraz więcej zaoszczędzić. Z jednej strony warto koncentrować się na dywersyfikacji źródeł przychodów, a z drugiej strony poszukać oszczędności w największych grupach wydatków, a utrzymać na niezmienionym poziomie pozostałe wydatki w pozostałych grupach. Jako formę wskaźnika KPI rekomenduję wykorzystać stopę oszczędności wyliczaną jako łączna wartość oszczędności do łącznej wartości wpływów w konkretnym horyzoncie czasu.

Po zastosowaniu powyższych wskazówek efekty będą widoczne już od pierwszego miesiąca prowadzenia budżetu domowego.

Jak inwestować oszczędności?

Stworzyłem Kompendium Wiedzy o Inwestowaniu 2021!  Świetnie, że tu trafiłeś – po tej lekturze będziesz wiedział jak inwestować pieniądze, które zapewnią Ci bezpieczną finansowo przyszłość. Inwestowanie pieniędzy to nic innego, jak wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych korzyści – oczywiście nie wszelkim kosztem. Mądre zarządzanie swoimi finansami to przeznaczanie części dochodów na konsumpcję, części na oszczędności, a części na inwestycje.

Napisz do mnie. Prześlę odpowiedź tak szybko, jak to możliwe.

ZYSKAJ KONSULTACJĘ

Dyrektor finansowy na godziny

Krzysztof_Janik_CFO

Krzysztof Janik

Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

+12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

+4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

+65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

FIRMA
Enterprise Code Sp. z o.o.
Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
Biuro | Warszawa

Zespół

Partnerzy

Oferty pracy

Regulamin

Polityka prywatności

Mapa strony

KONTAKT
Krzysztof_Janik_CFO
Krzysztof Janik
Partner Zarządzający
krzysztof.janik@enterprisestartup.pl